IMS kreuje lojalność wobec marki za pomocą zapachu

JAK KREOWAĆ LOJALNOŚĆ WOBEC MARKI ZA POMOCĄ ZAPACHU?
”Kto ma władzę nad zapachami, ten ma władzę nad sercami ludzi’’
Patrick Suskind, Pachnidło

Marka jest kapitałem firmy, buduje zaufanie klienta podczas podejmowania decyzji o zakupie,  dostarcza  mu gratyfikacji społecznej oraz osobistej. Ważną rolę w waloryzacji marki pełni zapach, który stał się nowym kanałem komunikacji z klientem. Stosowanie aromatów jest nowością na tle wyeksploatowanych form promocji, nadaje marce wartość, której inni nie posiadają. Ze względu na całkowite wypełnianie przestrzeni i „związanie” z sytuacją, w której jest rozprzestrzeniany, zapach kształtuje i wzmacnia wizerunek marki. Wybór odpowiedniego aromatu współgrającego z obliczem firmy i jakością jej produktów stanowi dodatkowy element zapewniający większą rozpoznawalność, pozwala wyróżnić się na tle konkurencji.

Logo zapachowe jest manifestacją emocjonalną marki, staje się elementem jej wizerunku. Aromatyzowanie miejsc sprzedaży to elementem marketingu sensorycznego – zakładającego całościowe oddziaływanie na klienta, z wykorzystaniem wszystkich zmysłów. Bodźce zapachowe oddziałują na nas nawet wtedy, kiedy nie zdajemy sobie z tego sprawy, niezależnie od naszej woli. Aromatyczna stylizacja wnętrza sprawia, że klient zachowuje silne wspomnienia zapachowe o pewnym ładunku emocjonalnym. Dzieje się tak dlatego, że zmysł węchu jest jedynym zmysłem połączonym z naszym układem limbicznym, który odpowiada za powstawanie emocji w sposób bezpośredni i podświadomie i nadaje zabarwienie emocjonalne wszystkiemu, co robimy.

IMS  ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu marketingu sensorycznego. Pomagamy naszym klientom projektować klimat ich obiektów rozwijając usługę aromamarketingu.  W ostatnim  czasie IMS nawiązał współpracę z kilkoma renomowanymi markami odzieżowymi. Firmy te doskonale  wyczuwają potrzebę zastosowania tego nowoczesnego narzędzia marketingowego w miejscu sprzedaży, znają magię i moc zapachu. Stworzenie niezapomnianego klimatu wnętrza poprzez zapach spowoduje, że klient chętnie w nich przebywa i chętniej  powróci.

Jednym z klientów IMS jest salon Valentino, który  oferuje ubrania i dodatki firmowane przez dom mody Valentino i Salvatore Ferregamo. Zapewniony przez firmę IMS zapach idealnie współgra z nowoczesnym wystrojem wnętrza i  niezwykłymi kolekcjami, a także wizerunkiem marki Valentino. Dominująca nuta eleganckiego i dostojnego hibiskusa na bazie białego piżma uwodzi klientów poszukujących kolekcji najlepszej z najlepszych: dla kobiet i mężczyzn z klasą. Śmiała oryginalność kolekcji przy zachowaniu tradycji idealnie komponuje się z zastosowanym zapachem, który wprowadza klientów w świat wielkiej mody.

Z kolei światowej sławy marka Versace posiada kolekcje klasycznych i luksusowych ubrań. Lekko wyczuwalna nuta piżma świetnie dopełnia wyrafinowaną i ekskluzywną tożsamość tej marki. Do klasycznej  i nowoczesnej  zarazem kolekcji zastosowaliśmy elegancką kompozycje zapachową, posiadającą jednocześnie odrobinę fantazji współgrającą z ubraniami mniej oficjalnymi. Świeże nuty cytrusów  odprężają  i tworzą harmonię w nowoczesnym wnętrzu. Uwodzicielski  zapach piżma  daje inspirację  do zakupu, a delikatna nuta bursztynu podkreśla elegancki styl marki  i ociepla  klimat wnętrza.

Dla salonów Endo IMS zastosował kompozycję zapachową, w której zarówno dzieci jak i ich rodzice czują się komfortowo według idei: „Endo to sposób na lepsze bycie razem dorosłych i dzieci”. Delikatny i lekki aromat zielonych liści, połączony ze słodkim i soczystym melonem, unoszący się na granicy wyczuwalności powoduje, że najmłodsi klienci salonów Endo są  pogodni, a ich rodzice zadowoleni. Oryginalna i unikatowa kolekcja ubiorów świetnie komponuje się z charakterystycznym ale i naturalnym zapachem bambusa oraz dopełnia strategię marketingową firmy, tworząc spójną całość z wystrojem wnętrza. Z kolei wyrazista nuta jaśminu koi system nerwowy i nadaje przyjemny charakter miejsca czyniąc go zmysłowym i  jednocześnie naturalnym.

Najnowsze wpisy